Potěšilo mě, když jsem byl před časem jmenován členem Rady akademiků při Akademii klasické hudby, která mimo jiné pořádá uznávaný Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. Vždyť dalšími členy této Rady jsou například dirigenti Petr Altrichter či Jakub Hrůša, klavírista Ivo Kahánek, generální ředitel České filharmonie David Mareček anebo výkonný ředitel kulturního kanálu ČT Art Tomáš Motl – a samozřejmě též ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář a umělecký ředitel MHF Dvořákova Praha Marek Vrabec.

 

Hlavním úkolem této prestižní Rady akademiků je už od roku 2009 příjemná povinnost udělit každoročně Cenu Antonína Dvořáka osobnosti, která se – cituji ze statutu - „svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužila o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice“. V prvních šesti ročnících tuto cenu získali pouze čeští umělci: houslista Josef Suk, klavírista Ivan Moravec, dirigent Jiří Kout, pěvkyně Ludmila Dvořáková, tanečník a choreograf Jiří Kylián a dirigent Jiří Bělohlávek.

 

Roku 2015 jsme se coby akademici nadýchli k pohledu za humna a poprvé udělili cenu hudební veličině ze zahraničí. Získal ji fenomenální americký violoncellista Yo Yo Ma. Byla to velká událost – a po ní se následujícího roku logicky vynořil velký otazník. Kdo bude po celosvětově slavné osobnosti dalším držitelem Ceny Antonína Dvořáka? Po obšírné diskusi nad nominacemi, jež může předkládat každý člen Akademie, jsme se rozhodli vykročit pro rok 2016 úplně jiným směrem. Vrátit se domů a ocenit skvělého interpreta a skromného člověka, který se nikdy nikam netlačil, není všeobecně slavný, ale zato ve svém umění už dlouhá desetiletí bezchybný. Brněnského pěvce Richarda Nováka.

 

Byl jsem vyzván, abych uvedl slavnostní předání této ceny, které se vždy odehrává na půdě Ministerstva kultury a je obohaceno krátkým hudebním vystoupením, jež je vnímáno jako dárek oslavenci. Tentokrát zazpíval Richardu Novákovi jeho výrazně mladší kolega Pavel Černoch, který měl podle vlastních slov trochu trému: „Kdo by ji před takovou žijící legendou neměl?“

 

Když obřad skončil, nesla se historickým sálem jiná otázka: Kdo se asi stane laureátem Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2017? Odpověď byla zatím jen provozní: Veřejnost se do dozví v průběhu Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 7. do 23. září 2017.