14. červenec. Den, kdy si Francie svým státním svátkem připomíná pád Bastilly. Výročí slavené v ulicích i na radnicích, korunované půlhodinovým ohňostrojem nad celou Paříží, jenž končí úderem půlnoci. Od roku 2013 se ještě předtím, od 21 hodin, odehrává každoročně na Martových polích pod Eiffelovou věží koncert klasické hudby, kterému přihlíží až půl miliónu diváků. Je jasné, že taková událost se neobejde bez televizních kamer a přímého přenosu do mnoha zemí světa. Hned při druhém ročníku, tedy 14. července 2014, se k němu připojila i Česká televize na svém kulturním kanálu Art. A svěřila mi moderování, které je pro mě vždy výzvou, napětím i nádherným zážitkem zároveň.

 

Tehdy, v polovině sedmého měsíce roku 2014, doprovázel Orchestr a sbor veřejnoprávního Francouzského rozhlasu takové pěvecké hvězdy, jako je Anna Netrebko, Elina Garanča anebo Olga Peretyatko. Svým záskokem za onemocnělého kolegu oslnil i lyrický tenor ze zámoří Lawrence Brownlee. Tehdy se v davu diváků ještě tísnil i prezident Francois Hollande, užívající si nejen líbezné hudby, ale i relativního bezpečí. To ovšem rázně skončilo útokem na redakci Charlie Hebdo 7. ledna 2015. Mají a mohou se podobně rozsáhlé akce, jakou je koncert pro půl miliónu lidí pod Eiffelkou, konat dál? Převládl názor, že zrušit je by znamenalo podlehnout a zachovat se přesně tak, jak si přejí teroristé.

A tak se o  rok později, 14. července 2015, na Martových polích opět rozezněly tóny šířené do vzdálenosti mnoha set metrů, ale přitom skvěle nazvučené. Výborně zazpíval například Bryn Terfel, ale největší ovace sklidil globálně populární klavírista Lang Lang. Vše proběhlo v pořádku a zdálo se, že napřesrok by se mohl znovu objevit i pan prezident… Jenže pak došlo v nešťastný pátek 13. listopadu 2015 k útoku na pařížský hudební klub Bataclan a bezpečností opatření pro následující koncert pod Eiffelkou ještě zesílily.

Také 14. července 2016 nabídl kulturní kanál ČT Art tuto událost divákům, kteří si ji zjevně oblíbili, neboť sledovanost trhá ve svém oboru rekordy. A opět jsem byl jako průvodce přenosem přitom. Zazářili sopranistka Aida Garifullina, tenorista Juan Diego Flores anebo houslista Julian Rachlin. Když koncert skončil, všichni jsme si oddychli, že proběhl bez rušivých vpádů. Ale přesně v té chvíli začaly přicházet zprávy z Nice,  o dalším atentátu… Zážitek trochu zhořkl. Přesto však nikdo nepochyboval o tom, že další, už pátý  koncert se v létě 2017 pod Eiffelkou opět uskuteční.