Po dlouhé a klikaté cestě dospěl můj oblíbený hudební festiva na rozcestí: z ostravského Janáčkova máje  se spojením s Janáčkovými Hukvaldy stal MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA. A že se tak stalo právě v roce 2018, je symbolické. Republika si připomíná své století, hudební veřejnost devadesát let od Janáčkova úmrtí. Tyto mezníky k přehodnocení přímo vyzývaly. A tak se tým pod vedením ředitele Jaromíra Javůrka vydal cestou, která po uplynulých dvaačtyřiceti letech otevírá nové možnosti.

 

Festival se protáhne na dobu od konce května do počátku července; koná se nadále nejen v Ostravě s výjezdy do  dalších měst moravskoslezského kraje, ale díky vstřícnosti hukvaldských se obohatil o druhé pevné působiště. Tím rozšiřuje svůj hudební záměr, svou dramaturgii, ale zcela pragmaticky i možnost přesouvat koncerty pod širým hukvaldským nebem do ostravské koncertní síně, nastane-li nepřízeň počasí.

S proměnou festivalu vyjádřil souhlas jeho čestný prezident, houslista Ivan Ženatý, a podpořili ji i ostravský primátor, hukvaldský starosta a hejtman Moravsko-slezského kraje. Což je důležité, protože bez jejich vstřícnosti by nešlo nabídnout špičkové koncerty za cenu vstupenek, která odpovídá koupěschopnosti místních obyvatel. Přesněji těch, kteří o klasickou hudbu jeví zájem. Naštěstí je jich tolik, že bývá většinou vyprodáno.

Kulturní Ostrava se celkově mění k lepšímu: každoročně se tu koná několik výborných hudebních festivalů, mapujících širokou škálu od duchovních skladeb po současnou avantgardu. Poprockové Colours of Ostrava se staly kultovní událostí. Zdejší divadla na čele s Arénou získávají prestižní ceny, město má výtečnou galerii. Vítkovická oblast nabízí nejen multifunkční arénu Gong, ale i půvabný zámeček v zahraděc uprostřed fabrik, jako stvořený pro komorní hudbu či talk show. V centru Ostravy se vyrojily čajovny i kavárny, které konkurují proslulé pivnici U Radů, do níž už kdysi chodívali Hindemith, Prokofjev, Stravinskij...

Jezdím sem rád, cítím se tu jako doma a těší mě, jaký prostor mi Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nabízí.