PhDr. Jiří Vejvoda vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1976); rigorózní práci obhájil na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (2011).

Od poloviny 80. let spolupracuje s Českou (pův. Československou) televizí a Českým (pův. Československým) rozhlasem; od r. 2011 také s Rádiem Classic Praha. Nepřetržitě od r. 1993 komentuje na ČT 2 Novoroční koncerty z Vídně, na ČT Art také přímé přenosy z milánské Scaly, Berlínské filharmonie, ze Schönbrunnu či z Paříže. Pro tuto stanici uváděl také na jaře 2020 tři benefiční koncerty Pomáháme s Českou filharmonií a poté její Novoroční koncert 2021.

Jako scénárista a moderátor se podílel např. na cyklech Hudební aréna (ČT) či Káva u Kische nebo Hovory v Lánech s V. Havlem (ČRo); Rádio Classic Praha uvádí jeho seriál Světová auditoria. Za svou rozhlasovou činnost získal r. 1993 cenu Prix Bohemia Radio.

Od roku 1995 uvádí koncerty klasické hudby nebo významná společenská setkání česky a anglicky. Mnohokrát vystupoval na festivalech Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj (nově MHF Leoše Janáčka), MHF Český Krumlov, Pardubické hudební jaro, Lednicko-valtický hudební festival aj. 

Formou moderace koncertů, případně tzv. aftertalks (následných hovorů na jevišti) anebo tiskových konferencí spolupracoval s pěvci José Curou, Jonasem Kaufmannem či Jose Diego Florezem, pěvkyněmi Renée Fleming, Elina Garanča. Kateřina Kněžíková či Štěpánka Pučálková, dirigenty Semjonem Byčkovem, Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou i Tomášem Netopilem a sólisty jako Alisa Weilerstein, Ivo Kahánek, Gil Shaham, Boris Giltburg, Václav Hudeček, Radek Baborák, Jan Mráček, Josef Špaček atd. Moderoval též crossoverová turné s Evou Urbanovou, Petrem Dvorským, Lucií Bílou, Karlem Gottem a dalšími. Podílel se na pražských vystoupeních Plácida Dominga, s nímž roku 2019 spolumoderoval slavnostní závěrečný večer soutěže Operalia proTV Mezzo.

V rámci MTF Zlatá Praha uváděl filmové projekce a setkání s choreografem a tanečníkem Jiřím Kyliánem, primabalerinou Darjou Klimentovou, pěvci Štefanem Margitou či Pavlem Černochem a mnoha dalšími. 

Také opakovaně moderoval přímé televizní přenosy udělování cen Classic Prague Awards či slavnostní udělování Státních cen za literaturu a další umělecké obory. Uváděl komponované večery řady prestižních firem jako např. Siemens Česká republika.

Hojně publikuje jako hudební publicista na portálu KlasikaPlus a v měsíčníku Harmonie. 

V letech 1995 až 2010 působil postupně jako ředitel Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, šéfredaktor Týdeníku Rozhlas a ředitel Českého rozhlasu 2. Roku 2014 byl Poslaneckou směnovnou zvolen na šest let do Rady Českého rozhlasu, kde vykonával funkci místopředsedy. V minulosti byl také předsedou správní rady Nadačního fondu Světluška při Českém rozhlase. Od roku 2015 je členem Rady akademiků Akademie klasické hudby České republiky.

Vydal několik vlastních knih a překladů, např. cestopis Města z jiného světa, soubory esejů a reportáží Svět uprostřed týdne a Co vysílá svět, resp. Toulky světem umění či Víc než jen hra.

 

Jiří Vejvoda je ženatý, s manželkou Adélou má dceru Ester. Volný čas tráví rád vycházkami s bíglem Bambůskem. Miluje přírodu a ticho.