Stále častěji raději jezdím do Ostravy na mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Jeho 42. ročník byl prý původně míněn jako mezistupeň, příprava na ten příští, který se odehraje ve znamení dvou velkých výročí ROKU 2018. Devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka a samosebou sto let od vzniku samostatného Československa. Jenže se vyklubal v pravý opak. Janáčkův máj 2017 totiž nabídl bezpočet hudebních hvězd z domova i ze světa. Dvě byly zřejmě nejzářivější. A že jsem s nimi mohl stát na jevišti, vnímám jako poctu a radost.

 

V pondělí 29. května patřil ostravský Dům kultury, toto rozporuplné dílo architekta Fragnera z 50. let 20. století, velké postavě klavíru. Třicetiletý opavský rodák Lukáš Vondráček se vrátil do rodného kraje ověnčen vítězstvím na mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. A od prvních tónů držel publikum v hrsti, v napětí, v soustředění. Jeho technika, například skvostná pianissima či vášnivé, bleskurychlé běhy po klávesách, je dokonalá. Uchvacuje však především naprosto osobitým podáním skladeb, ať je to Smetana, Novák nebo Brahms. Hned po koncertě jsem s ním z jeviště – a před kamerami ČT – vedl hovor, ve kterém se projevil jako zároveň přemýšlivý i zábavný společník. Většina diváků zůstala v sále  a  bavila se přímo královsky.

 

Hned druhý večer, v úterý 30. května, byl tento Společenský sál pro takřka 900 diváků opět beznadějně vyprodán. A těm, kteří získali vstupenky, dopřál mistr bel canta, americký tenorista Lawrence Brownlee, nezapomenutelný zážitek. Za doprovodu Janáčkovy filharmonie, kterou řídil mladičký talent české taktovky Jiří Rožeň, nabídl árie Rossiniho, Belliniho a Donizettiho v doslova nadpozemské kvalitě. Nic podobného jsem dlouho neslyšel, snad v létě 2016 z hrdla Juana Diega Floreze pod širým nebem v Českém Krumlově. Jenomže zde v ostravském Domě kultury mohl Brownlee zpívat  bez mikrofonu a dojem byl proto ještě lahůdkovější. Není divu, že odborná porota ankety International Opera Awards jej 7. května vyhlásila nejlepším pěvcem roku 2016. Janáčkův máj 2017 se tudíž měl čím pyšnit. A mě potěšilo, že moje průvodní slovo přijali diváci Brownleeho vystoupení velmi laskavě.